Podrobná historie Windows - 2.část (historie)

autor : andrewz (andrewz1986@gmail.com), publikováno : duben 2003

..................................................................................................................................................

• WINDOWS 98 + SE (SECOND EDITION) >>>
Bill Gates s asistentem představují Windows 98V souvislosti s Windows 98 zažil Bill Gates jeden z nejtrapnějších okamžiků svého života. A chcete vědět proč? Čtěte následující řádky!

V dubnu roku 1998, těsně před ohlášeným datem vydání „devadesát osmiček“, se konala tisková konference firmy Microsoft spojená s představením jejího nejnovějšího produktu, a tedy operačního systému Windows 98. Celá výstava, na které se obě akce měly uskutečnit, se jmenovala Comdex Spring 1998 Convention a konala se v Chicagu. Tiskové konference a veřejné ukázky se měl zúčastnit i sám velký Bill Gates, díky čemuž bylo přilákáno mnoho novinářů a odborníků přes informační technologii (na CNN.com je zmínka dokonce o 85 tisícové účasti). Nastal okamžik, kdy měl Bill se svým asistentem předvést přednosti Win 98. Oba dva vystoupili na pódium a začali budoucí zákazníky přesvědčovat o nebeských kvalitách nových Okének. Bill Gates nešetřil chválou : „Windows 98 ulehčí práci na počítači ještě více, než předešlé Windows 95 …“. A tak se asistent za přihlížení Billa Gatese pustil do instalace ovladače na scanner. Ale co se nestalo…

Systém přestal spolupracovat a jaksi..., jak to jen říci..., no prostě spadl!!! Stalo se tak před všemi těmi lidmi! Objevila se modrá obrazovka s chybovou hláškou a restart počítače byl nasnadě. Celou budovou, kde se tato trapná situace odehrávala, se nesl ironický potlesk a nezadržitelný smích. Zakladatel Microsoftu se ale snažil všechno zachránit slovy : „Když jsme hodně závislí na technice, nechce vždy správně pracovat. Toto je důvod, proč se Windows 98 ještě nedostalo na trh..“. Nakonec ale musel přiznat, že je ještě co vylepšovat.

Windows 98 těsně před pZáběry situace prosvištěly snad všemi světovými médii, ale jestli jste i přesto neměli možnost je shlédnout, mám pro vás řešení! Po únavném serfování na internetu se mi podařila najít dvě videa pocházející z vysílání CNN. Pod tímto odkazem naleznete video v rozlišení 240x180 (1,63 MB) a pod tímto v rozlišení 160x120 (1,07 MB). Tato 30 sekundová ukázka ve formátu *.mov zachycuje nejsměšnější okamžik, a tak si jí (pokud máte přístup k internetu) určitě nenechte ujít!

Poměrně brzy po nepovedené ukázce se Windows 98 objevila na trhu. Přesné datum vydání zní 25. červen 1998, tedy pouhé 2 měsíce po veřejném trapasu! Jak je již z několika předešlých řádků patrné, Windows 98 je nástupcem úspěšného Windows 95, kterého se prodalo na 150 miliónů kopií. Nový přírůstek přinesl poměrně hodně novinek, které si popíšeme v následujících odstavcích.

• Pracovní prostředí...
… je až na několik změn totožné jako ve „Woknous 95“. Přibyl panel „snadného spuštění“, který se nalézá na levé straně Hlavního panelu u tlačítka Start (podle této odlišnosti rozeznáte tuto novější verzi od starých na první pohled).

Základní uživatelské rozhraní Windows 98Velice dobré výsledky přináší integrace Internet Exploreru (dále též MSIE) do systému. Ta se odráží především v položce Tento počítač, kde se obsah složky neotvírá v každém okně zvlášť. Ve všech starších verzích tomu tak bylo (pokud jste nezměnili základní nastavení), a upřímně řečeno toto řešení způsobovalo nepřehlednost a zmatek (v několika desítkách oknech přeložených přes sebe se opravdu nedalo moc vyznat …). Od „Osmadevadesátek“ se veškeré složky otevírají v jednom okně, přičemž šipky Zpět a Vpřed provádějí jednotlivé kroky nazpátek nebo kupředu (tak jak to známe z MS Internet Exploreru). Položka Tento počítač má s Internet Explorerem ještě jeden důležitý společný znak – do příslušného adresního řádku můžete přímo zadávat internetové adresy, což často ušetří čas a práci.

Novinka Active Desktop také využívá vlastností MSIE. Umožní vám umístit jakoukoli webovou stránku na pozici tapety. Z plochy se tedy můžete rovnou odkazovat na často navštěvované servery. Integrace internetového prohlížeče se projevuje ještě v mnoha oblastech, ale ty už nejsou tolik výrazné a užitečné, jako dříve jmenované.

• Další výhody a vylepšení...
Ovládací panely ve Windows 98Zní to až neskutečně, ale Windows 98 spolupracuje téměř se všemi programy, které byly pro platformu Windows vytvořeny! Pustíte na nich téměř úplně všechny hry, včetně těch DOSových! Zprovozníte na nich tisíce typů modemů, tiskáren, monitorů, klávesnic, myší, CD-ROM mechanik a konečně i DVD přehrávačů! Naleznete zde i plnou podporu USB, která byla u 95´ tolik diskutovaná. Je toho zkrátka docela dost, a tak už jen ve zkratce : Windows Update umožní updatování a vylepšování stávajícího systému připojením k internetu, podpora novějších hardwarových standardů lépe využije výkon vašeho počítače, MS Internet Explorer 4 a Průvodce připojením k internetu ulehčí putování po informační dálnici, Průvodce údržbou systému naplánuje a provede „očistu systému“, víceobrazovkový režim umožní sledovat dění až na devíti monitorech a hromada motivů na pracovní plochu přizpůsobí pracovní prostředí vašim představám.

A jak je to se stabilitou? Prostě děs a hrůza!!! Devadesátosmičky se nepoučily a jsou stále strašně nestabilní! Situace, v kterých padají, jsou nepředvídatelné – jednou se to stane při psaní dokumentu (což je asi ten nejhorší případ), podruhé při upgradu mašiny (viz video z konference :-)). Padání a neustále zobrazování „chybové modré obrazovky“ jsou asi jediné neduhy, kterými „osmadevadesátky“ trpí. Naštěstí ale existuje další alternativa…

• Windows 98 SE (Second Edition – Druhé vydání)
Rok po „nestabilním všeumělovi“ Microsoft vypustil Windows 98 Second Edition, tedy jakési druhé vydání, podobně jako OSR 2 u Windows 95. Zdá se to až neuvěřitelné, ale Windows 98 doznalo za pouhý rok práce mnoha vylepšení, hlavně co se týče stability! Sám jsem se při používání divil, protože jsem nebyl nucen k tolikanásobnému hledaní tlačítka RESTART na skříni či použití „trojhmatu“ (Ctrl+Alt+Del). V tom okamžiku jsem si uvědomil, že se Microsoftu podařilo nemyslitelné – stabilita a kompatibilita v jednom OS. Tudíž jsem se rozhodl, že tento systém budu používat, koneckonců podobně jako většina uživatelů počítačů na celém světě. Ano, je to tak. Windows 98 SE je v současnosti nerozšířenější systém na planetě, statistiky hovoří o 37 % podílu na poli OS pro osobní počítače (tedy včetně různých verzí LINUXu, UNIXu a dalších). Součástí instalace SE verze jsou dokonce i novější verze programů - Internet Explorer 5.0 (původně 4.0) a DirectX 6.0 (původně 5.0), a tak si myslím, že není moc co řešit...

• Instalovat či ne?
Rozhodnete-li se pro instalaci verze 98´, dejte přednost výrazně vylepšenému Druhému vydání (myslím, že už se jiné ani neprodává). Jelikož je tento OS stále nejrozšířenější, výrobci hardwaru nadále vytvářejí ovladače a o přerušení podpory, které Microsoft chystá, nechtějí nic slyšet (vždyť by se tím okradli o spousty zákazníků). Z toho tedy vyplývá, že spolupráce s novým HW není žádný problém, alespoň co se týče současnosti.

Hledáte-li kvalitní základnu pro hry, multimédia a domácí použití, jedná se o nejlepší volbu. Tento systém je otevřený do budoucna (již uvedená funkce Windows Update), a tak se nemusíte bát, že vám za pár let bude k ničemu. Microsoft sice ohlásil, že ke dni 30.června 2004 přestane Windows 98 (SE) podporovat, ale dle mého názoru se tak na odpor uživatelů nestane.

• WINDOWS ME (MILLENIUM EDITION) >>>
Základní uživatelské rozhraní Windows Millenium EditionUrčitě si ještě pamatujete na ohromné šílenství způsobené vkročením do 3. tisíciletí. Jako takový symbol této doby vznikla Windows Millenium, pokračovatel Windows 98 a zároveň poslední zástupce řady 9x. Microsoft totiž ohlásil, že se bude do budoucna zabývat pouze operačními systémy založenými na „Nové Technologii“ (NT – New Technology, v překladu Nová Technologie). Ale pojďme zpět - jak to tedy s Windows ME vypadá?

Největší změnou se dozajista stalo pracovní prostředí, které doznalo mnohem příjemnějšího vzhledu. Ikony vypadají moderněji, mírného přetvoření se dočkal i Explorer (či položka Tento Počítač, jak chcete). Veškeré aspekty, které dříve nesly tmavou šedivou barvu, se přebarvili na příjemně světlou šeď s mírnou příměsí růžové. Zkuste si na sobě někdy takový test : celý den pracujte v prostředí Windows ME a pak přejděte na Windows 95 či 98. A co zjistíte? Že dříve vydané OS jsou nechutně tmavé až pohřební! Je to sice názor radikální, ale mě popadl ihned po odzkoušení výše uvedeného pokusu.

Co se kompatibility týče, spustíte na nich stejně velké množství programů jako ve Windows 98. Windows ME podporuje přes tisícovku HW součástí, a tak by neměl nastat problém i s novým „železem“.

Ovládací panely ve Windows MEDoposud to s Millenii vypadá nadějně, ale co je absolutně pohřbívá, je stabilita, lépe řečeno nestabilita. V tomto případě se dá bez diskusí mluvit o extrému, protože to, co „Tisíciletá Okna“ někdy předvádějí, je až příliš. Píšete dokument – BÁC! Hrajete hru – BÁC! Instalujete program - BÁC! Přidáváte HW - BÁC! Tak takhle bych mohl pokračovat donekonečna, ale radši tak činit nebudu, abych se ještě nedostal k problémům (třeba existuje Windows Millenium FANCLUB :-)).

Windows Millenium Edition přináší ještě spousty inovací, ale kvůli dříve uvedeným problémům je zde nebudu popisovat. Radši si je nechám na rozbor Windows 2000, která jsou o 100 % kvalitnější a tyto novinky obsahují také.

• Instalovat či ne?
Určitě ne!!! Leda že by vás bavilo každou chvilku restartovat počítač :-). Stop. Teď ale vážně. Windows ME jsou příšerně nestabilní – to je fakt. Dají se ale použít v domácím prostředí, především pro zpracování videa a fotografií. To je asi jediné místo, kde najdou uplatnění. Jinde kvůli neustálému padání neobstojí. Bohužel, tentokrát Microsoft udělal krok vedle. Napravil to alespoň tím, že Windows ME stáhl nedávno z trhu. Alespoň už tato nepovedená verze nebude páchat více škody…

• WINDOWS 2000 PROFESSIONAL >>>
V únoru 2000 byla v San Franciscu slavnostně uvedena Windows 2000, která byla vyvíjena pod kódovým označením NT 5.0. Jedná se zatím o posledního představitele větve NT. Tento systém se v mém žebříčku oblíbenosti drží na prvním místě, a to i přes to, že je takřka 3 roky starý. A chcete vědět proč?

• Pracovní prostředí...
Na obrázku vidíte rozbalení skrytých položek ve Windows 2000… není sice nejvýraznějším znakem W2K (tak se Windows 2000 často označuje), ale prvním aspektem, kterého si uživatel všimne. Uživatelské rozhraní se dá označit za přesnou kopii toho z Windows ME, tzn. příjemné barvy, snadné ovládání, upravený Explorer, pěkné ikony – zkrátka navršení všech výmyslů (a možná i nesmyslů...), které Microsoft za celou dobu vývoje zplodil.

K příjemnému pocitu při práci přidává i nabídka Start, která doznala mnoha změn. Nejprve si všimnete zajímavého efektu, který nabídku vysune. Po delším zkoumání zjistíte, že se v ní sami od sebe schovávají položky, které jsou nejméně využívány. Systém si zkrátka kontroluje, co, kdy a jak často používáte, a tomu Start přizpůsobí. Chcete-li zobrazit méně používané položky, které systém v nabídce Start zakryje, není nic jednoduššího, než kliknout na přítomnou šipku, která tyto položky zobrazí. Schovávání položek se týká dokonce i vybraných rollovacích menu, např. v programech Word či Frontpage. Moc pěkné a hlavně užitečné!

Integrace nástrojů do Exploreru zašla ještě dál, než ve Windows 98. Součást Průzkumníka tvoří prohlížeč obrázků a dokonce i přehrávač záznamů (dokáže přehrát video i audio). Nemusíte tedy příslušný multimediální soubor spouštět, stačí, když ho jen označíte – poté máte možnost nahlédnout do jeho obsahu, který se zobrazí na levém panelu prohlížeče. Rovněž efektivní pomůckou je možnost zobrazit obrázkové soubory jako miniatury - ikony se zvětší a hlavně zobrazují obrázek samotný! Kromě názvu tak můžete hledaný soubor identifikovat i podle obsahu. Další užitečná záležitost vám ušetří práci a nervy při mazání z internetu stáhnutých stránek. Jak jistě víte, ke každé z nich patří i složka, která pojímá obrázky, animace atd. Ve Windows 2000 stačí smazat pouze stránku, složka se odstraní automaticky. Tím se vyhnete nepořádku, který ve složce pro stáhnuté webové stránky napáchají nepotřebné složky s nevyužitými obrázky a dalšími soubory.

• Stabilita a kompatibilita
Netradiční přehrávač hudebních disků ve Windows 2000 Spojení Windows 2000 vs. hardware mi nikdy nedělalo problém. Instalace ovladačů je dokonce rychlejší a snadnější, než v předešlých „Oknech“, jelikož nebudete nuceni tak často restartovat počítač - W2K jsou schopna aktualizovat ovladače bez nového nabootování počítače. Lámete si hlavu s tím, jestli právě váš hardware bude s tímto OS spolupracovat? Mám pro vás dvě zprávy, jednu dobrou a jednu špatnou. Ta špatná je, že se vám (podobně jako na jiné novější systémy) nepodaří sehnat drivery (ovladače) na starší počítačové díly. Ta dobrá je ta, že s novějším HW nejsou žádné konflikty. Máte-li příslušný ovladač pro Win 2000, můžete být v klidu.

A teď nastává další důležitá otázka : jdou na Windows 2000 hrát hry? Tvůrci si uvědomili, že absolutní odebrání rozhraní DirectX je až příliš velké omezení pro uživatele. Proto udělali zásadní krok a DirectX (konkrétně verzi 7.0, která se dá dále upgradovat) sem oproti Windows NT 4.0 implementovali. Veškeré nové hry fungují naprosto bez problémů, to samé se ale bohužel nedá říci o hrách starších, které mnohdy nejdou ani spustit. Jako konkrétní případ bych mohl uvést hru Quake 3 Arena. Instalace gamesy proběhla bez problémů, spuštění rovněž. Problém ale nastane až při načítání dat, kdy počítač nemilosrdně zamrzne. Pravidlo, že Windows 2000 neskousne staré hry, neplatí úplně vždy. V tomto případě existuje pouze jedna rada – zkoušet a experimentovat …

Zobrazení souborů jako miniatury; vlevo vidíte náhled s možností přibližování a oddalováníWindows 2000 a stabilita je kapitola sama pro sebe. Nevím, jak toho pracovníci Microsoftu dosáhli, ale spolehlivost systému je na velmi vysoké úrovni, dokonce bych řekl, že systém běhá ještě o chlup stabilněji než předchůdce NT 4.0, který již v roce 1996 nasadil laťku hodně vysoko. Neberte tato slova chvály jako blebty do větru, opravdu je to tak! Jestli však stále nevěříte, uvedu pár konkrétních případů, kdy mě Windows 2000 opravdu překvapila.

Největší potěšení mě potkalo, když jsem spustil několik operací současně a pak mezi nimi přepínal. Čekal jsem brzký zámrz, jako tomu bylo u často kritizovaných Win 98. Nic se ale nestalo, systém obstál i v tomto poměrně náročném testu, v kterém by většina předchozích verzí pohořela. Samozřejmě, že občas nastane i nepředvídatelná situace a program se „kousne“. V tom případě pomůže zřejmě nejpoužívanější a uživateli předchozích Windows nejznámější klávesová zkratka Ctrl+Alt+Del. Většina z vás by tomuto řešení nedávala mnoho šancí (např. ve Windows 98 pomůže jen výjimečně), ale zde to opravdu funguje! Je skvělé, že se okno se správou souborů zobrazí téměř ihned, nemusíte tedy zdlouhavě čekat a rozvažovat úplný restart počítače. Poté stačí zvolit problémový soubor, ukončit ho a všechno je OK! Žádné modré obrazovky, žádná chybová hlášení, žádný tvrdý restart, zkrátka a jednoduše stačí z paměti vymazat problémový soubor a v práci můžete pokračovat dál...

Nyní potěším i rýpali, protože Win 2000 umožňuje podrobněji konfigurovat HW. Ke větší spolehlivosti také přispívá nová funkce „Podpisy ovladačů“, která zajišťuje naprostou kompatibilitu se systémem. Pokoušíte-li se nainstalovat Microsoftem nepodepsaný (neodzkoušený) ovladač (driver), systém vás buď upozorní či instalaci přímo zakáže; vše v závislosti na nastavení v Ovládacích panelech.

• Instalovat či ne?
Používáte-li počítač na práci, multimédia či hraní nových her a vyžadujete nejvyšší možnou stabilitu, v současnosti neexistuje lepší volba. Tento OS ale nepotěší hráče starších počítačových her, u kterých se občas vyskytne nějaký ten problém. Ještě jednou upozorňuji, že s novými hrami problémy nejsou!

• WINDOWS XP (eXPerience) >>>
Přihlašovací obrazovka ve Windows XP25. října 2001, tedy jen pár dní po nejhorším teroristickém útoku světa, byla slavnostně představena Windows eXPerience (v překladu zážitek, zkušenost). Stalo se tak symbolicky v New Yorku, kde se tragický okamžik z 11. září odehrával. Windows XP, ještě před vydáním označována jako Windows Whistler, jsou dosud posledním počinem Microsoftu na poli operačních systémů. Jedná se o spojení dvou větví, a to NT a 9x, přičemž z NT si systém XP bere stabilitu a spolehlivost, z řady 9x kompatibilitu (jak SW tak i HW). Microsoft ve své reklamní kampani, která jej stála přes 200 miliónů dolarů, zdůrazňoval, že se jedná o největší posun vpřed od dob Windows 95 – s tím nelze než souhlasit. „Ikspéčka“ si tento titul zasluhují především kvůli mnohým změnám, které oproti předchozím verzím prodělala. Je jich opravdu mnoho, a tak se na dalších řádcích budu věnovat pouze těm nejvýraznějším. I tak se ale nevyhnu napsání několika odstavců…

• Že by ochrana?
O pirátství, které se v posledních letech nevídaně rozšířilo, jsem se zmiňoval už v jednom z předchozích článků. Microsoft o tomto problémů moc dobře ví, a tak na své nové produkty aplikuje různé ochrany, které by zamezily jejich kopírování. Pouhé CD klíče (číselné kódy) se ukázaly jako neúčinné, a tak se Microsoft rozhodl pro razantnější řešení. Vymyslel tedy ochranu, která vypadá následovně : přinesete si domů legálně koupený software, nainstalujete ho a poté jste v podstatě donuceni ho na internetu či po telefonu zaregistrovat. Jestli tak do 30-ti dní od instalace neučiníte, program přestane fungovat.

Jistě jste z předchozích řádků vytušili, že se takto chrání i Windows XP. A jaký je osud všech ochran, které kdy byly vymyšleny? Samozřejmě, že se dříve či později prolomí. U Windows XP to bylo až nečekaně rychle – na „černém trhu“ se totiž objevila ještě před oficiálním zahájením prodeje (!!!), a to kompletně „zbavena“ o onen nepřekonatelný ochranný systém. Nuž chlapci z Microsoftu, v tomhle ohledu se budete muset snažit víc …

• Pracovní prostředí
Zobrazení miniatur a rozvinutá nabídky start, ve které se nachází zástupci posledně spuštěných programůJak jsem již naznačil v rozboru Windows ME, staré pracovní prostředí složené zejména z odstínů šedé již delší dobu potřebovalo změnu, a to razantní. Pracovníci Microsoftu si to také uvědomili a rozhodli se, že s tím něco udělají. Luna, jak se pracovní prostředí Win XP oficiálně nazývá, se skládá hlavně z modré a zelené barvy. Celkový vzhled vhodně doplňují barvy bílá, šedivo-růžová (jak známe z Win Me a 2000) a červená. Veškerá okna již nejsou hranatá, ale pěkně zaoblená. Hezky rovněž vypadají různé animace, kterých si jistě všimnete při vysunutí nabídky Start, skrytí nepotřebných aktivních aplikací v panelu rychlého spuštění (v pravé části hlavního panelu) či při skrytí různých nabídek v položce Tento počítač, kterých je v podobě hyperlinků (odkazů) více než dost. Desktop neboli plocha zastává stejnou funkci jako dříve, až na to, že na ní nemusíte mít zobrazené položky Dokumenty, Tento počítač a Koš – najdete je totiž v nabídce Start, až odtud si zobrazení na ploše můžete nastavit. Celý vzhled si ke všemu můžete kompletně přeměnit – nemám na mysli tzv. témata, se kterými jsme se setkali téměř ve všech předešlých verzích, ale tzv. skiny neboli potahy (určitě vám jsou známy z Winampu nebo Windows Media Playeru 7 a vyšších). Nebude-li vám ani toto řešení vyhovovat, můžete si nové grafické rozhraní úplně vypnout, čímž se rázem ocitnete v zažitém prostředí Windows 2000.

Shrnuto a podtrženo, Luna se povedla, zpříjemnila práci na PC a usnadnila ovládání. I přes to, že je mnoho položek a funkcí přeorganizováno a nenaleznete je na místech, kde byste je obyčejně čekali, nové prostředí si chválu dozajista zaslouží.

• Bohatá softwareová výbava!
Ihned po instalaci, která v mém případě probíhala bez problémů a trvala necelou půlhodinku, se udivíte nad nezvykle krátkým startem celého počítače - sám jsem žasnul, když jsem naměřil pouhých 30 vteřin! Tento časový úsek se samozřejmě neustálým přidáváním ovladačů a programů prodlužuje, ale tímto nešvarem trpí všechny operační systémy, a to bez výjimky.

Windows Media Player osmé řady tvoří standardní součást Windows XPAž se rozkoukáte a proniknete hlouběji do všech položek a nabídek, zjistíte, že jste obklopeni spoustou užitečných prográmků a utilit! Spolu se systémem se vám do počítače nainstalují programy Movie Maker (umožní stříhat a upravovat video soubory), MSN Messenger či Internet Explorer 6.0. Opomenout bych neměl ani Windows Media Player osmé řady, který přináší mnoho změn. Zvládne přehrát téměř všechny dostupné multimediální soubory, samozřejmostí jsou i nové formáty přímo od Microsoftu *.wmf (pro video) a *.wma (pro audio) – to by zatím nebyla nějaká výraznější změna. Microsoft jej ale záměrně umístil jako hlavní přehrávač veškerých multimediálních souborů v systému, čímž řízeně ukončil účinkování aplikací Přehrávač CD a DVD – WMP 8 práci totiž odvede stejně dobře jako tyto jednoúčelové aplikace.

Součást instalace tvoří i provizorní ochrana proti vnějším útokům z internetu – tzv. Firewall. Záměrně jsem použil termín „provizorní“, jelikož právě ochrana je tomuto OS hodně často vyčítána. Nedávno se objevil první SP (Service pack), který by tento problém měl alespoň částečně řešit. Každopádně v případě, kdy se pro tento systém rozhodnete, vám doporučuji, abyste si pořídili samostatný prográmek, který bude vaše data chránit.

Majitele zapisovacích mechanik (vypalovaček) zajisté potěší zpráva, že Win XP obsahují i vypalovací software. Nemá sice konkrétní podobu – je totiž integrován přímo v prohlížeči - ve většině případů vám však bohatě postačí. Touto velice dobrou myšlenkou se vypalování stává stejně snadným, jako třeba kopírování dat na disketu. Podporované formáty jsou CD-R, CD-RW a DVD RAM. Formáty DVD-R, DVD-RW a DVD+RW zůstanou zřejmě až do vydání další verze Windows či Service Packu opomenuty.

• Další změny
Sloučení několika buněk na Hlavním panelu a následné vybírání jednotlivých dokumentůVyužívali jste funkci, která v předchozích Windows umožňovala zobrazit posledně spuštěné dokumenty? Jestli ano, jistě vás potěší další novinka – 6 posledně spuštěných aplikací se zobrazí přímo v nabídce Start. A vzpomínáte si, jak velký zmatek mohl nastat, když jste spustili dejme tomu 10 aplikací a ty se mezi sebou mačkali na hlavní panelu? Jistě oceníte vlastnost, kdy se buňky stejné aplikace sloučí v jednu. Jednotlivé dokumenty se vám zobrazí po tom, co kliknete na přilehlou šipku. Ta rozbalí nabídku, z níž si kýžený dokument můžete vybrat. A zmatek je rázem pryč!

Další nová funkce, o které bych se chtěl zmínit, usnadní situaci hlavně na místech, kde jeden počítač používá více lidí. Windows XP umožňují to, aby se najednou přihlásilo klidně několik uživatelů, ti se pak mohou mezi sebou jednoduše přepínat. Nemusíte tedy čekat, až si počítač uloží všechnu rozdělanou práci a až poté umožní přihlášení dalšího uživatele. Tímto řešením se ušetří poměrně dost času, přeci jen neustále přihlašování (zadávání jména a případně i hesla) postupně začne lézt krkem …

• Stabilita a kompatibilita
Důležitou věcí, kterou jsem zatím nezmínil, je to, že nejčerstvější přírůstek do rodiny Windows funguje na osvědčeném základu Windows 2000, srozumitelněji řečeno pracuje na jeho jádře. Tím je tedy zajištěna spolehlivost a stabilita, o které si myslím, že není třeba hovořit na dalších řádcích (popis naleznete v rozboru Win 2000).

Nabídka Tento počítač ve Windows eXPeriece; vlevo v okně vidíte odkazy na položky Ovládací panely, Dokumenty, Místa v síti atd.Jak jsem již podotknul, systém si bere určité prvky i z řady Win 9x (Windows 95, 98, Millenium Edition). Windows XP bohužel ale nejsou natolik kompatibilní, jak by si jistě většina uživatelů přála. Mám na mysli hlavně hry, u kterých se čas od času vyskytnou problémy – tj. nejdou spustit, případně způsobí pád systému.

Naštěstí zde ale existuje tzv. kompatibilní mód, který vám umožní to, aby se systém tvářil jako jeden ze starších bratříčků. Kliknete pravým tlačítkem na problémový soubor, zvolíte vlastnosti, záložku kompatibilita, dále zaškrtnete „Spouštět program v kompatibilním módu“ a nastavíte další podrobná kritéria. Jakmile tento proces dokončíte, máte ve většině případech vyhráno. Ale občas se i stane, že program nerozběháte ani za použití této metody. Zvláště když se jedná o program DOSový. O tomto problému si řekneme v dalším odstavci.

Jistě jste se v době nástupu Windows XP doslechli o prohlášení Billa Gatese, které znělo asi takto : „Windows XP znamenají konec éry MS-DOSu!“ Aby toto tvrzení Bill potvrdil, symbolicky při veřejné prezentaci provedl ukončení MS-DOSu příkazem „EXIT“. A co to všechno pro uživatele znamená? Jednoduše to, že kompatibilita s ním a programy pro něj navržené končí. Nebude to sice až tak žhavé, jak sám Microsoft a potažmo Gates tvrdí, jelikož DOS, lépe řečeno příkazový řádek v XP stále je. Jen se často stává, že v něm aplikace neběží tak, jak by měly. A tady už kompatibilní mód bohužel nepomůže, čímž se dostáváme k prvnímu, ale dle mého názoru nejzávažnějšího nedostatku. Ten se ještě prohloubí tím, když pomyslíme na staré, ale stále výborné DOSové hry, na které můžeme rázem zapomenout!

Okénko s informacemi o verziA jak je to s ovladači a hardwarem? Počáteční problém, se kterým eXPerience zápasila, a tedy s nedostatkem ovladačů, je již zažehnán. V současnosti je všeho dostatek, jak již samotných ovladačů, tak i hardwaru pro XP přímo určeného.

Budete-li Windows XP instalovat na starší mašinku, budete muset vzít zřetel nejen na to, jestli vlastníte ovladače, ale i na to, jestli váš stařičký stroj splňuje minimální konfiguraci. Ta je totiž sama o sobě dosti zarážející – u předešlých „Oken“ vám stačilo nějakých 100-150 MHz, pár set MB na pevném disku a do 32-ti MB RAM. „Ikspéčka“ vyžadují minimálně 233 MHz, 128 MB RAM a dosti krvavých 1,5 GB na disku! Zvolíte-li tento OS, učiňte tak nejlépe s koupí komplet nového počítače - s největší pravděpodobností na něm na Windows XP narazíte.

• Home nebo Professional?
Operační sytém Microsoft Windows XP se dodává ve třech verzích, a to Home, Professional a Server 64-Bit Edition. Posledně jmenovaný je, jak již název napovídá, určen pro servery, a tak se mu nebudu dále věnovat – důvody jsem uvedl v prvním díle tohoto krátkého seriálu.

Home Edition je verze určena pro domácí použití, naproti tomu Professional pro firemní a (překvapivě :-)) profesionální využití. Jediný rozdíl mezi těmito velmi podobnými produkty je v počtu síťových nástrojů, přičemž Professional Edition jich obsahuje více. Navrch v sobě má integrovanou podporu víceprocesorového prostředí, ale tu jen těžko normální uživatel využije…

• Instalovat či ne?
Nehrajete-li starší hry, neprovozujete-li DOSové programy a máte dostatečně výkonnou mašinu, určitě vám Windows XP poslouží nadmíru dobře. Mají zatím ze všech verzí nejpřívětivější pracovní prostředí, obsahují mnoho užitečných prográmků a funkcí, v mnoha ohledech usnadňuje práci… Takto bych mohl pokračovat i nadále, ale abych se neopakoval, dovolím si už jen takovou menší radu : budete-li mít možnost, pořiďte si Professional Edition – nikdy nevíte, co budete v budoucnu potřebovat… A síťové nástroje jsou někdy setsakramentsky potřeba!

• CO BUDE DÁL? >>>
Jak budou vypadat operační systémy v budoucnu? O tom se dá pouze spekulovat. Určitě se ale budou snažit výrazněji usnadnit práci s počítačem – to je, bylo a jistě bude jejich hlavním posláním. Dále budou jistě spolehlivější, budou podporovat čím dál víc železa a softwaru a zajisté budou více a více pronikat do života běžného člověka. Nejvíce je ale důležité, vzhledem k budoucnosti a neuvěřitelně rychlému rozvoji internetu, chránit uživatelova data a soubory seč je to jen možné. Útoky z internetu jsou již v současnosti hodně časté; jak tomu bude za pár let, na to se mi nechce ani pomyslet…

Možná podoba budoucích Windows; s největší pravděpodobností se jedná o padělek   Možná podoba budoucích Windows; s největší pravděpodobností se jedná o padělek

• Windows XP Second Edition
V nejbližší době by se měla podle spekulací na pultech obchodů objevit Windows XP Second Edition. A co je vlastně třeba opravit? Především děravou ochranu dat proti vnějším útokům. Dále pak druhé vydání určitě přinese vyšší verze prográmků, z nichž mě už nyní napadají Movie Maker 2, Windows Media Player 9 (kódové označení Corona), DirectX 9 a MSN Messenger 5. Dozajista se dočkáme podpory novějšího „železa“ a nových rozhraní, které se těsně po vydání základních „Ikspéček“ objevily. Jedná se zejména o USB 2.0, Firewire a Bluetooth.

Zatím však bohužel není známo, kdy se Windows XP SE začnou prodávat a zda se vůbec na trhu objeví. Na internetu se sice šíří dohady o tom, že budou uvedeny již letos v květnu, ale tomu se dá jen těžko uvěřit. Ještě když pomyslíme na často kritizovanou a odsuzovanou registraci systému po internetu. Microsoft má zkrátka ještě co vymýšlet…

Dva následující projekty, o kterých se budu zmiňovat, patří spíše do vzdálenější budoucnosti. V médiích se o nich však živě diskutuje a je o nich známo poměrně dost, takže pojďme na ně.

• Windows Longhorn
Kódové označení Windows Longhorn patří přímému pokračovateli Windows XP. Microsoft slibuje zcela přepracované uživatelské rozhraní (viz. ukázkové video, formát *.avi, velikost 1,27 MB), které má dokonce využívat rozhraní Direct 3D. To by případně přineslo mnoho pěkných grafických efektů; nedělejme však ukvapené závěry, jedná se spíše o výhled do vzdálenější budoucnosti. Čekejme podporu nových technologií, formátů (především plnohodnotné vypalování dat na DVD, které Windows XP postrádá) a zařízení. Datum dokončení bylo určeno na rok 2003, později se posunulo na první čtvrtletí roku 2004 a dnes se mluví až o roku 2005. Nuž, budeme si muset ještě počkat.

Microsoft ve svých betaverzích, ze kterých pochází poslední čtyři obrázky, předvádí moc zajímavé experimenty   Další experiment související s Windows Longhorn

• Windows Blackcomb (.NET)
Systém se zcela jinou architekturou, než na které stavěly veškeré předchozí verze, se označuje jako Windows Blackcomb či Windows .NET. Půjde o zcela odlišný operační systém, který bude revoluční v mnoha oblastech. Jednou z nich je plná podpora služby .NET, kterou Microsoft již delší dobu prosazuje. Jedná se o systém založený na celosvětové pavučině jménem Internet. Služba .NET počítá s on-line obchodováním, sledováním filmů, poslechem hudby a dalších multimédií, a to vše prostřednictvím Internetu. Microsoft si zřejmě myslí, že za pár let budou domácnosti vybaveny ultra rychlým připojením. Uvidíme, u nás v Česku si ale zřejmě budeme muset počkat o trochu déle…

Operační systém Blackcomb by měl disponovat nejvyspělejší ochranou dat a osobních údajů, opět kompletně přepracovaným uživatelským rozhraním a technologiemi, o kterých si dnes můžeme jenom zdát - alespoň to tvrdí Microsoft…

Obrázky ze serverové verze Windows .NET   Základní uživatelské rozhraní Windows .NET

S tímto systémem jsem se již měli setkat v roce 2002, nestalo se tak. Další údaje hovoří až o roce 2005, a to jako o datu finálním. Veškerá data, na která Microsoft plánuje dokončení svých systémů, však musíme brát s rezervou. Byla totiž již několikrát pozměněna; data vydání dalších Windows (a nejen jich...) jsou stále a stále oddalována.

• A na závěr???
Úplně na závěr článku jsem si pro vás připravil minimální konfigurace pro spuštění všech stále prodávaných desktopových operačních systémů Windows. Možná byste níže rádi nalezli i Windows 95, ale jelikož se tento systém již neprodává a téměř už vůbec nepoužívá, pozornost jsem mu nevěnoval.

Win 98 (SE) Win Me Win 2000 Win XP
Procesor : 486 DX2/66 MHz Pentium 150 MHz Pentium 133 MHz Pentium II 233 MHz
Paměť : 16 MB RAM 32 MB RAM 64 MB RAM 128 MB RAM
Volné místo : 200 MB 480 MB 650 MB 1,5 GB
Mechanika : Floppy mechanika nebo CD-ROM mechanika CD-ROM mechanika CD-ROM mechanika CD-ROM
Grafická karta : VGA VGA VGA Super VGA
Orientační cena : 3 200,- 3 200,- 4 900,- 3000,- – 5000,-

..................................................................................................................................................

• ODKAZY K DANÉMU TÉMATU >>>
• Oficiální stránky :
www.microsoft.cz (.com) - oficiální stránky firmy Microsoft
www.microsoft.com/billgates - pár informací o Billu Gatesovi
www.apple.cz (.com) - oficiální stránka firmy Apple, o které je zmínka v článku
www.paulallen.com - oficiální stránka Paula Allena, spoluzakladatele Microsoftu

• Neoficiální stránky :
www.winsupersite.com - stránky o operačních systémech Windows
www.msbetas.com - server věnovaný chystaným operačním systémům firmy Microsoft
www.windowsplanet.net - informační server nejen o Windows
www.winsys.cz - tipy a rady pro Windows; kompletně česky
www.wincustomize.com - skiny, témata, wallpapery a další utility pro Windows
www.deanliou.com/winrg/ - věrohodná ukázka operačního systému Windows :-)